• KAYSERİ ŞEKER ÇİFTÇİSİNİN PANCAR PARASINI ÖDEMEK İÇİNTIR-BANK DEVREYE GİRDİ

  Kayseri Şeker’de çiftçinin hakkını alnının teri kurumadan verilmek üzere başlatılan girişimler çiftçiler tarafından büyük beğeni topluyor. Çiftçinin itibarını artırıcı girişimlere bir yenisi daha eklenerek Kayseri Şeker

  0 01 Oca 17
  KAYSERİ ŞEKER ÇİFTÇİSİNİN PANCAR PARASINI ÖDEMEK İÇİNTIR-BANK DEVREYE GİRDİ

  KAYSERİ ŞEKER ÇİFTÇİSİNİN PANCAR PARASINI ÖDEMEK İÇİN

  TIR-BANK DEVREYE GİRDİ

  Kayseri Şeker’de çiftçinin hakkını  alnının teri kurumadan verilmek üzere başlatılan girişimler çiftçiler tarafından büyük beğeni topluyor. Çiftçinin itibarını artırıcı girişimlere bir yenisi daha eklenerek Kayseri Şeker çiftçisinin  pancar parasını ödemek için banka şubesi tır ile ilçeye taşındı.

  Kayseri Şeker tarafından Türkiye de ilk defa 26 Aralıkta  pancar bedelinin ödenmeye başlanması yanında Çiftçinin parasını ödeyecek olan bankanın ilçede şubesinin olmayınca ilgili banka seyyar şube izni alarak bankayı TIR’a yükleyip pancar paralarını TIR- BANK ile çiftçinin ayağında dağıttı.

  Pancar paralarının erken ödenmesi ve çiftçinin ayağına pancar bedellerinin TIR ile götürülmesi konusunda konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyelerinden İlhan Argun; Bu yeni başlanmış bir olay değil kayyumdan sonra Hüseyin Başkanımızın yaptığı çalışmalar daha sonra 2013te ki başarılı çalışmaları ve fabrikamızın gelir düzeyinin artması onun bir eseri olarak görüyoruz. Biliyorsunuz daha önceki eski dönemdeki aldığımız pancar paraları ekeriz 2. Paraları ektiğimiz zaman paraları alırdık. Ama bu dönemde özellikle 2013 ten sonra fabrikamızın durumu düzelmeye başladıktan sonra çiftçilere bir yansıma olarak diğer şeyler de gördüğümüz gibi pancar parasını da şu anda çiftçilerimiz görüyor yaşıyor bunu. Biz geçen sene 1. Ayın 17 sinde ödememizi yapmıştık. Bu sene aynı dönem içerisinde pancar parası ödemesini yaptık. Bu da tabi ki fabrikamızın gelir seviyesinin artmasından ve şu anda ki konumundan dolayı maddi rahatlığından dolayı yaşanan olay. Şu anda çiftçilerimize pancar parasını dağıtıyoruz dedi.

  Yeşilhisar Musahacılı Çiftçilerinden Saim Malkoç: Bu olay çiftçimizin kış durumunda ekonomik açıdan çok iyi bir destek oldu bize. Ürün maliyeti kış aylarına yayılıyordu ve borç oluyordu. Çiftçilerimizi rahatlattığına inanıyorum daha önce haziran ayına kadar uzuyordu. Gerek yönetimimizin gerek çiftçilerimizin özverisinden ve elde ettiğimizin başarılardan dolayı. Gerek fabrika bütçesinin artması bunu çiftçiye erken yansıtmasından  çok memnunuz. Gelecek yıl içerisinde peşin ödenecek diye duydum bu bize hırs olarak dönecek teşekkür ediyorum.

  Yeşilhisar Bölgesi İncesu Çiftçisi Mustafa Cesur : Ben 16 yıldır pancar ekicisiyim böyle bir şey olmadı ben hiçbir dönemde görmedim biz 30 Nisan da alırdık pancar bedelini. Bu yüzden Allah razı olsun  teşekkür ederim dedi.

  Yeşilhisar bölgesinin en önemli gelirlerinden birisinin  pancar tarımı olduğunu belirten diğer  çiftçiler, biz pancar ekeriz ama 12 nci ayda pancar parası ödendiğini hiç görmedik. Çiftçimizin ve esnafımızın memnuniyeti en üst seviyede. Çünkü gelirimizin lokomotifi pancar tarımıdır dediler.